7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: kategori id leri

Member
    Tecrübe Puanı
    14

Standart kategori id leri

Merhaba, kategori veya ürünler eklediğimizde bunların id leri oluyor bunlar otomatik te olabiliyor bizde csv dosyasından atayabiliyoruz. ancak merak ettiğim birşey var mesela 100 tane ürün ekledik ve id sayısı 100 oldu bunların hepsini silince idler sıfırlanmıyor tekrar ürün eklediğimizde 101 den devam ediyor ve bu devasa boyutlara kadar çıkabiliyor bu id leri nasıl sıfırlayabiliriz bunun bir yolu varmı? şimdiden teşekkür ederim.
    None

Administrator
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Cvp: kategori id leri

Ürünleri Sildiğinizde yine sıfırdan başlaması gerekli aslında ama bu tip bir şey varsa PHPMyAdmin'den ps_product tablosunda "Gözat" tuşuna basp tüm verileri kaldırırsanız istediğiniz gibi kökten bir temizlik yapmış olursunuz. Yapamazsanız yada karışık geldiyse burdan yazın resimli anlatım yapalım..

İyi günler
    >> Lütfen çözülmüş konularınızın Başlıklarına [ÇÖZÜLDÜ] ibaresi ekleyiniz

www.kalehosting.com.tr

Member
    Tecrübe Puanı
    14

bencede sıfırlanması gerekir ama silince sıfırlanmıyor ayrıca dediğin gibi veritabanından gözattan sildim ama yine olmadı. 11 idli ürünü sildiğimde tekrar ürün eklediğimde 12 id oluyor. bu aynı zamanda kategoriler içinde geçerli. hem localhostta böyle hemde normal hostingte.
    None

Member
    Tecrübe Puanı
    14

denemek için 10000 tane kategori ve ürün eklediğimde ve bunları sildiğimde 10000den devam ediyor ve bu şekilde çok yüksek boyutlara ulaştı. böyle olunca bukadar yüksek id li kategorilere csv ile toplu ürün de eklenmiyor.
    None

Member
    Tecrübe Puanı
    14

cevabı da ben yazayım daha sonra ihtayacı olanlar olabilir.
    ilk önce ps_category veya ps_product artık hangi tablonun idsini sıfırlamak istiyorsak onu dışarı aktardım sql olarak. sonra veritabanında sql den TRUNCATE TABLE tablo adı kodunu çalıştırdım ve tablodaki herşey silindi. daha sonra tabloyu kaldırdım. sonra dışarı aktardığım sql dosyasındaki AUTO_INCREMENT= buradaki rakamı 2 yaptım ve bu sql dosyasını içeri aktardım tablo tekrar oluşturulmuş oldu. bundan sonra eklediğim kategori veya ürünlerde artık hangi tablo için yaptıysam onda id 2 den başladı.
    None

Member
    Tecrübe Puanı
    14

Ayrıca şununda cevabını yazayım bunuda arayanlar olabilir. normalde 3 haneden fazla idli kategorilere csv ile veya normal yoldan kategori eklenmiyordu. yani id si 45555 olan bir kategoriye alt kategori eklenmiyordu csv ile. bunu da düzeltmek için classes/category.php den

protected $fieldsSize = array('id_parent' => 4, 'active' => 1);

bu alanda 4 olan rakamı yükseltince mesela 8 yazınca 7 haneye kadar tüm idleri ekleyebiliyoruz. örneğin 1235434 id li bir kategori ekleyebiliyoruz. bu çok fazla kategorili bir sistemde gerekli olabiliyor. örneğin bana lazım oldu.
    None

Administrator
    Tecrübe Puanı
    10

Değerli paylaşımın ve katkıların için teşekkürler
    >> Lütfen çözülmüş konularınızın Başlıklarına [ÇÖZÜLDÜ] ibaresi ekleyiniz

www.kalehosting.com.tr

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks