5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: FTP resim yüklemede permission sorunu

Junior Member
    Tecrübe Puanı
    0

Standart FTP resim yüklemede permission sorunu

merhabalar.
    çok önceden yapılmış ve 100lerce ürün yüklenmiş bir prestashop sitem var. site satış amaçlı kullanılmıyor sadece ürünler listeleniyor.

sorun şu ki, sitedeki ürün resimleri başkaları tarafından çalınıyor. Bende sitede yer alan tüm resimleri (img/p) bilgisayarıma indirdim ve watermark uyguladım. Ancak siteye geri yüklemek istediğimde permission denied hatası alıyorum.
    Tüm klasör izinlerini 777 yapıp denesem de olmadı malesef.

Ürün resimlerini panelden tek tek değiştirmem aylarımı alır.

Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz acaba ?

Teşekkürler.
    None

Senior Member
    Yer
    Türkiye/Samsun
    Tecrübe Puanı
    15

Standart Cvp: FTP resim yüklemede permission sorunu

img klasörübü apache server sahiplenmiş olabilir. Yani server img klasörünü default sistem klasörü gibi kullanıyordur. Bu durum bazen kısa süreli geçici veya uzun süreli olabiliyor.
    Önerim önce img klasörünü komple masaüstünüze indirin, daha sonra ftp'deki img klasörünü komple silin (eğer apache silmeye izin veriyorsa ki genelde izin verir) ve yeniden ftpnize yükleyin. Watermark modulü prestashop sistemde vardır. watermark modulünü aktiv edin. Normalde sitenizde watermarklı olarak göstermez ancak eğer resim kopyalanıp farklı kaydet denilip masaüstüne indirildiğinde watermakt ikonlu olarak inecektir.
    Kolay gelsin
    ithalat-ihracat danismanlik : http://nepasun.com

Senior Member
    Yer
    Türkiye/Samsun
    Tecrübe Puanı
    15

Eğer ürünlerinizi resimlerini kendiniz digital kamera ile çekti iseniz orjinal resimleri saklayınız. Eğer bir başkası sizin resimlerinizi kullanıyorsa bir uyarı mektubu gönderiniz, 1 hafta içinde yanıt almadığınız takdirde bir avukat ile görüşüp kullanılan her bir fotoğraf için telif hakkı bedeli yanında verilen zararın tanzimi hakkında dava açabilirsiniz. Yargıtay ictihatlerine göre davayı kesinlikle kazanırsınız.
    Fotoğrafların balistik incelemede digital kayıtlar yani kameranızın seri no, özellikleri vs tesbit edilebilmektedir.
    Bilgilerinize

Junior Member
    Tecrübe Puanı
    0

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Söylediğiniz gibi img klasörünü komple silip yedekten baştan yüklediğimde istediğim gibi sorun çözüldü.
    şu an img klasörüne de overwrite ederek resim yükleyebiliyorum.

Hukuki konuda ise resimleri alan firmayla telefonda görüştüm önce. Savcılığa başvurmadan kaldırmalarını rica ettim. bakalım kaldırmazlarsa tavsiye ettiğiniz gibi hukuki yollara başvurabiliriz.

Sitedeki ürünler el yapımı türünün tek örneği özel ürünler olduğu için, modelleri korumamız şart.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.
    None

Senior Member
    Yer
    Türkiye/Samsun
    Tecrübe Puanı
    15

Valla akılları varsa kaldırırlar. Yoksa acırım hallerine. Tabii sizde kararlı olarak üstlerine gitmeniz lazım. Bu arada unutmayın sizin çekmiş olduğunuz fotoların orjinalide elinizde olmalı. Eğer ilgilenen arkadaşlar olursa logo vs. patent konsunda yardımcı olabilirim. image lisans bedeli yıllık 80? civarı

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks