Ben Aldırma
Ben aldırma nedir? Ben, vücuda rengini veren melanosit hücrelerinin deride küme oluşturmasıyla oluşur. Tüm insanlarda vücudun farklı bölgelerinde birçok ben vardır. Doğal bir oluşum olan benlerde şeklinde değişim, kanama görülüyorsa mutlaka gözlenmeli ve cilt doktoruna gösterilmelidir. Zararsız benler ben aldırma ameliyatı ile alınabilir.

Ben aldırma işleminde deriden alınması istenen benin büyüklüğünün yaklaşık iki katı kesi yapılır. Ben tüm alt dokuları ile birlikte kökü temizlenerek alınır. Ardından kesi yeri dikilir. Lokal anestezi uygulanan operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

Ben Aldırma Ankara

Doğuştan ve sonradan oluşabilecek benler genellikle estetik bir sorun oluşturmazlar. Ancak yüzde bulunan kimi benler gerek büyüklük gerekse yüz üzerinde bulunduğu konumuna bağlı olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Estetik sorun oluşturan benler gerek ameliyat gerekse lazer yöntemiyle sorunsuz bir şekilde alınır.


Ben aldırma ameliyatından sonra ilk dört gün pansuman uygulanır. Bu sürede ameliyat bölgesine su değdirilmemelidir. Dikiş bölgesinde hissedilen gerginlik normaldir. Dikişler bir ya da iki hafta sonra aldırılır. Bu süre farkı benin alındığı bölgenin özelliğine bağlıdır (prp saç). Dikiş bölgesi 3-4 hafta sonra tamamen yeni şeklini alacaktır. Bu dönemden sonra doktorunuz tavsiye edeceği özel jel ve kremleri uygulamak ameliyat izini minimumda tutmak ve çukurlaşma riskini azaltmak için çok faydalı olacaktır.

Lazerle Ben Aldırma Operasyonu

Lazer uygulaması, iyi huylu ve kökü derin olmayan benlerde gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi yöntemlerin kullanılmaz. Bu nedenle hiçbir iz bırakmaz.

Hızlı ve etkili bir uygulamadır. Tek seansta birden fazla beni aldırmak mümkündür. Seans sonrası yüzde geçici bir kızarma olması çok doğaldır. Bu kızarıklık gittikçe azalarak 1 ile 6 ay içinde tamamen ortadan kaybolur. İyileşme sürecinin uzunluğunda kaç benin alındığı ve alındığı derinin yapısı belirleyici olur.

Lazer ile ben aldırma tedavisinde kullanılmakta olan lazer, zararlı ışınlardan arındırılmış durumda olan ve renkli alanlarda yüksek ısı enerjisine dönüşebilen bir ışık türüdür ve renge dayalı bir tedavi metodu olması sebebiyle, yalnızca ciltten daha koyu renkte bulunmakta olan renkli benlerin tedavisinde lazer kullanılır. Bunun yanı sıra lazer, bebeklerde doğuştan görülebilen Damar beni tedavileri için de kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir.