31Ara 2018

0

4191

0

E-İhracat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Blog by Yönetici

İhracat, ürettiğin veya uygun maliyetlere temin ettiğin ürünleri kâr gütme amacı ile yurt dışına satışını yapmaya verilen addır. E-İhracat ise bu alışveriş imkanını internet üzerinden sağlamaktır. Yurt dışına satış yapmak istediğiniz bir ürününüz var ve ayrıca bir de sanal mağazaya sahipsiniz, yurt dışına satış yapmak için sitenize çoklu dil seçeneklerini ve farklı ödeme yöntemlerini entegre etmeniz gereklidir. Yurt dışındaki müşteriler kendi para birimleri üzerinden fiyat tutarlarını görmeleri önemlidir. Sitenize entegre etmeniz gereken diğer unsurlardan bahsetmek gerekirse, yurt dışında satışını yapacağınız ürünleri farklı kargo seçenekleri ile müşteriye ulaştırmaktır. İnsanlara ne kadar çok seçenek sunarsanız ve hizmet kalitenizi ne kadar çok artırırsanız satışlarınızı geliştirmenize de aynı oranda yardımcı olacaktır.

Mikro İhracat Nedir?

150 kg ve 7500 Euro limitine kadar Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile beraber yurt dışına satışı yapılan bedelli ihracatlara verilen isimdir. Yurt dışına ihracat yapmak isteyen girişimci insanlar, devlet desteği sayesinde KDV iadesi alıyor ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı sayesinde yurt dışına ürün temin ederken gümrükte bir problem yaşamıyor. Ürünlerden KDV oranlarına bağlı olarak yurt içinde sattığınız fiyatlar ile aynı şekilde yurt dışı üzerine satılırsa %18’lik bir daha fazla gelir elde edilebilmektedir.

Pazarlama Matematiğini Yapmanın Önemi

Günümüzde insanların alışveriş yaparken aradığı unsurlardan bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hedef Kitle
  • Kalite
  • Fiyatlandırma
  • Kargo

Hedef kitleyi şu şekilde örneklendirebiliriz, Japonya’da kulaklık satın alan çok fazla insan var ve sizde oraya internet üzerinden kulaklık satışı yapmak istiyorsunuz ama dikkat etmeniz gereken bir konuda elde edeceğiniz kâr orada zaten uygun fiyatlara birçok firmanın satış yaptığı kulaklıklarla yarış içerisinde olacağınız için daha az olacaktır. Fakat Amerika üzerinde satış yapmak istediğiniz takdirde veya diğer Avrupa ülkelerinde orda bulunan insanlar bu ürünleri internetten daha uygun fiyatlara aradığı zaman ve kendi ülkelerinde ki kulaklık fiyatları Japonya’ya göre daha maliyetli olduğundan bunu internetten e-ticaret siteleri üzerinden sağlamaya çalışacaktır. Hem daha büyük bir havuz hem de daha fazla ihtiyaca sahip tüketiciler ürünlerinizi kısa sürede stoklardan tüketebilir. Ama buradaki önemli konu ihtiyaç ve bu pazarda yarışacağınız firmaların araştırılması, onların kalite ve fiyatlandırmalarına göz atma gibi unsurlar öne çıkmaktadır. Satışını yapacağınız ürün hangi ülkede ne kadar çok ilgi görüyor ve size getirdiği kâr ne kadar artıyor bunların matematiğini yapmak E-İhracat yapacak insanlar için en önemli unsur diyebiliriz.

E-İhracatta SEO’nun Önemi

Sitenizde satış yaptığınız ürünleri hangi ülke üzerinde yapıyorsanız o ülkenin kendi dilinde aramalarda yer almak için buna uygun başlık ve ürün detayları yer alması önemlidir. Sizin dışınızda o ülkeye internet üzerinden sizinle aynı ürünlerin satışını yapan rakip firmalar araştırılmalı ve analiz edilmeli.

Yorumlar (0)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.